Znamy wykonawcę pierwszej obwodnicy z Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 w województwie dolnośląskim. Inwestycję w Głogowie wykona Strabag. Wykonawca na zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy będzie miał 39 miesięcy od dnia podpisania umowy.
Czas wyznaczony na realizację inwestycji wyłącza okresy zimowe podczas budowy. Zaprojektowanie i wybudowanie obwodnicy Głogowa zostało wycenione na 789 milionów złotych. W tej cenie powstanie dwujezdniowa droga o długości 18,5 km klasy GP z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach.
Cztery węzły na obwodnicy Głogowa
Obwodnica Głogowa zostanie poprowadzona nowym śladem i ominie miasto po zachodniej stronie, przebiegając przez gminy: Radwanice, Żukowice, Kotla i Głogów. Trasa rozpocznie się w gminie Radwanice na istniejącym północnym rondzie węzła Głogów Zachód na skrzyżowaniu z S3, a zakończony w Starych Serbach poprzez włączenie do istniejącej DK12.
Na trasie obwodnicy powstaną cztery węzły drogowe będące dwupoziomowymi skrzyżowaniami:
- Nielubia, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 298 w kierunku Kłobuczyna i drogą krajową nr 12 w kierunku Głogowa,
- Słone, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 292 Nowa Sól - Głogów,
- Głogów Lotnisko, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 321 Przyborów - Grodziec Mały,
- Serby, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 319 Stare Strącze - Głogów.
Poza tym przebudowane zostanie rondo na węźle Głogów Zachód i utworzona zostanie przeprawa przez Odrę, co ma wyprowadzić ruch z miasta. Powstaną również obiekty inżynierskie: wiadukty w ciągu i nad drogą główną (w tym pełniące funkcję przejść dla zwierząt średnich i dużych) oraz przepusty.
Siedem obwodnic w województwie
Budowa obwodnicy Głogowa to pierwsza z siedmiu obwodnic w województwie dolnośląskim, które mają powstać w ramach Programu budowy 100 obwodnic. Jej celem jest nie tylko poprawa bezpieczeństwa i przepustowości, ale też połączenie z nowymi S3 i S5 na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.
Pozostałe obwodnice znajdują się na etapie prac przygotowawczych.
Obwodnice Milicza, Międzyborza, Legnicy i Kaczorowa oczekują na wydanie decyzji środowiskowych, które zatwierdzą ich ostateczny przebieg. Obwodnice Oławy i Złotego Stoku są na etapie opracowywania Studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, które pozwoli wybrać optymalny wariant przebiegu trasy.